Site Menu

2021 Major Championship Results

2021 Level 1 Champions

2021 Level 1 Results

  • World Individual, Umag Croatia, Sep 18-25
    Div Rank USA Players
    35s Ryan Sablan
    35s Ricardo Serrano
    35d Darrin Cohen & Ryan Sablan
    35d Ricardo Serrano & German partner
    40s John Basha
    40d John Basha & Ryan Pang
    45s Jesse Walter
    45s Ryan Pang

    Complete Results

  • World Young Senior Teams, Umag Croatia, Sep 12-17
    Div Rank USA Team Members
    358Tyler Browne, Darrin Cohen, Ryan Sablan, Jonathas Sucupira (C)
    405Marvin Colley, Stuart Duncan (C), Ryan Pang, Samuel Schroerlucke
    454Guillermo Cosson, Chris Groer (C), Jared Jacobs, Jesse Walter

    Complete Results (35)

    Complete Results (40)

    Complete Results (45)

  • 70, 85 & 90 Clay, Pinehurst NC, Sep 12-17
    Div Rd Winner Runner-Up Score
    70sF Marc MazoPadg Bolton 2,2
    PL Andy SteingoldJames Armstrong inj
    SF Padg BoltonJames Armstrong -3,3,3
    SF Marc MazoAndy Steingold 4,2
    70dF Wulf/WoffordDawson/Landauer 4,-3,1
    PL Pearson/PearceAbbott/Witten 4,2
    SF Wulf/WoffordAbbott/Witten 2,1
    SF Dawson/LandauerPearson/Pearce 1,2
    85sF Lester SackOz Winters 4,-5,1
    PL J.B. HayesJack Sanders 1,0
    SF Oz WintersJack Sanders 1,0
    SF Lester SackJ.B. Hayes6(3),3
    85dF Nichol/WintersSanders/Hayes 2,4
    PL Caldwell/GriffinNelson/McCabe pc
    SF Sanders/HayesNelson/McCabe -3,1,6(4)
    SF Nichol/WintersCaldwell/Griffin 2,3
    90sF George McCaberound robin  

    Complete Results

  • 65 Grass, Rumson NJ, Sep 7-13
    Div Rd Winner Runner-Up Score
    65sFDavid Robbins Tien Geoffrey Martinez3,0
     PLChristopher Bennett Tim Garcia1,4
     SFGeoffrey MartinezTim Garcia2,5
     SFDavid Robbins Tien Christopher Bennett5,1
    65dFGarcia/Winkler Bussert/Carlson5,-5,2
     PL Radigan/MesconDitmer/Pierce 3,-6(6),10-8
      SF Bussert/CarlsonRadigan/Mescon -5,6(7),2
     SF Garcia/Winkler Ditmer/Pierce3,-5,1

    Complete Results

  • World Individual, Umag Croatia, Sep 4-11
    Div Rank USA Players
    50s9-16Roberto Rodriguez
    50s17-33Kline Sack
    50s33-64Esteban Altuna
    50s33-64Brendan Murphy
    50d17-33Roberto Rodriguez & Tunisian partner
    55d1R. Thomas Coulton & Swedish partner (Jarryd)
    60s3-4Stuart Saiki
    60s5-8Mike Fedderly
    60s5-8Bill K. Moss
    60s9-16Alexander Pier
    60s9-16Mike Tammen
    60d1Mike Fedderly & Mike Tammen
    60d5-8Alexander Pier & Stuart Saiki

    Complete Results

  • World Senior Teams, Umag Croatia, Aug 29 - Sep 3
    Div Rank USA Team Members
    5013Curtis Dunn, Brendan Murphy, Kline Sack (C), Sean Straley
    557Willie Alumbaugh (C), Andrew Stoner, Ken White, Leo C. Young
    606Mike Fedderly, Bill K. Moss, Michael Tammen, Stuart Saiki

    Complete Results (50)

    Complete Results (55)

    Complete Results (60)

  • 85 & 90 Grass, Chestnut Hill MA, Aug 23-27
    Div Rd Winner Runner-Up Score
    85sFJ.B. Hayes Herman Ahlers2,3
     PLJerry Counter Oz Winterspc
     SFJ.B. Hayes Jerry Counter0,0
     SFHerman Ahlers Oz Winters3,-5,10-2
    85dFNichol/Hayes Sanders/Nelson3.3
     PL Fuentes/Fenasci Sears/Banks2,3
     SF Nichol/Hayes Fuentes/Fenasci4,0
     SF Sanders/Nelson Sears/Banks1,2
    90sFGeorge McCsbe Robert Foran0,1
     PLRichard Morse Michael Claffeypc
     SFGeorge McCsbe Michael Claffey1,0
     SFRobert Foran Richard Morse1,0
    90dFMorse/McCabe Foran/Emmert3,5
     PLMalley/Claffey Eitel/Phillipsinj
     SFMorse/McCabe Malley/Claffey1,0
     SFForan/Emmert Eitel/Phillips1,2

    Complete Results                         

  • 70 Grass, Philadelphia PA, Aug 17-23
    Div Rd Winner Runner-Up Score
    70sF David SivertsonLeonard Wofford inj
    PL    
    SF David SivertsonBob Litwin6-1,inj
    SF Leonard WoffordGary Jenkins 6-4,7-6(3)
    70dF Wulf/WoffordNewman/Connell 0,1
    PL     
    SF Wulf/WoffordBeautyman/Griffin 2,3
    SF Newman/ConnellLitwin/Malhame inj

    Complete Results

  • 35 Grass, Philadelphia PA, Aug 14-17
    Div Rd Winner Runner-Up Score
    35sF     
    PL     
    SF Nicholas BrunnerMatthew Hane 6(6),3
    SF Tyler BrowneRudy Obregon 2,6(5)
    35dF Brunner/BrowneMorse-Karzen/Hane 1,6(4)
    PL    
     SF Brunner/BrowneYamamoto/Sobong 2,0
    SF Morse-Karzen/HaneTepes/Chess 2,4

    Complete Results

  • 75 & 80 Grass, Rumford RI, Jul 22-26
    Div Rd Winner Runner-Up Score
    75sFMichael Beautyman Les Buck3,2
     PLDon Long Fred Drillinginj
     SFMichael Beautyman Fred Drilling3,2
     SFLes Buck Don Long2,0
    75dF Beautyman/Buck Stewart/Corley1,4
     PL     
     SF Stewart/Corley Drilling/Gottlieb5,3
     SF Beautyman/Buck Elder/Curtin0,0
    80sFBob Quall William Wolff4,5
     PLL. Richard Fried Dag Williamson2,2
     SFBob Quall Dag Williamson0,2
     SFWilliam Wolff L. Richard Fried3,-3,3
    80dFWolff/Jones Mathias/Serkin2,5
     PL Fried/Hill Rauch/Niemeth2,3
     SF Wolff/Jones Fried/Hill4,4
     SF Mathias/Serkin Rauch/Niemeth-2,2,2

    Complete Results

  • 60 & 70 Hard, Irvine CA, Jun 1-8
    Div Rd Winner Runner-Up Score
    60sF Bill Moss Thomas Schlack5,4
     PL Neil Levinson Mike Fedderly4,2
     SF Thomas Schlack Mike Fedderly3
     SF Bill Moss Neil Levinson0,3
    60dF Tyrell/Hessler Fedderly/Tammen2,1
     PL     
     SF Fedderly/Tammen Robinson/Castillo5,2
     SF Tyrell/Hessler Mathews/Petrovic2,4
    70sF Bob Litwin David Sivertson6(4),5
     PL Paul Wulf Leonard Woffordwo
     SF David Sivertson Paul Wulf2,0
     SF Bob Litwin Leonard Wofford-4,6(3),0
    70dF Wulf/Wofford Connell/Dawson-6(8),4,4-0,ret
     PL     
     SF Connell/Dawson Zebot/Talmadge1,5
     SF Wulf/Wofford Litwin/Cheney0,1

    Complete Results                         

  • 65 Hard, San Diego CA, May 17-23
    Div Rd Winner Runner-Up Score
    65sFDan Waldman Toby Crabel3,1
     PLWendell Pierce Ross Persons2-0, ret
     SFDan Waldman Wendell Pierce1,0 
     SFToby Crabel Ross Persons4,2
    65dFWaldman/Persons Garcia/Nichols3,3
     PL     
     SF Waldman/Persons Bussert/Carlsonwo
     SF Garcia/Nichols Bennett/Pierce-6(8),0,10-2

    Complete Results

  • 35 Hard, Surprise AZ, Apr 29 - May 2
    Div Rd Winner Runner-Up Score
    35sFTyler Browne Philippe Fraussinoux1-1, ret
     PLJonathas Sucupira Brian Murphy3,2
     SFTyler Browne Brian Murphy2,2
     SFPhilippe Fraussinoux Jonathas Sucupira5,3
    35dF Browne/Brunner Morton/Endrikat5,2
     PL     
     SF Browne/Brunner Goddard/Murphy3,2
     SF Morton/Endrikat Basha/Costello3,5

    Complete Results

  • 40 & 45 Clay, Fort Lauderdale FL, Apr 9-14
    Div Rd Winner Runner-Up Score
    40sFTyler Cleveland Paul Goode5,4
     PLThomas Wride Adrian Bohanepc
     SFPaul Goode Thomas Wride-5,2,1
     SFTyler Cleveland Adrian Bohane5,-4,3 
    40dF Bratek/Pacheco Perkins/Wride4,4
     PL Henderson/Lake Keymer/O'Mourainj
     SF Perkins/Wride Henderson/Lake3,-4,10-4
     SF Bratek/Pacheco Keymer/O'Moura4,3
    45sF Andrey Cherkasov Gabriel Keymer1,3
     PL Carlos Gomez-Diaz Fabio Massettainj
     SFAndrey Cherkasov Fabio Massetta2,0
     SFGabriel Keymer Carlos Gomez-Diaz-1,3,0
    45dF Cosson/Straley Henderson/Muller4,-2,10-4
     PL Cherkasov/Makatsaria Bennett/Cousinspc
     SF Henderson/Muller Bennett/Cousins-3,6(3),10-6
     SF Cosson/Straley Cherkasov/Makatsaria-4,3,10-7

    Complete Results

Bookmark this site!